„Architektury nie tworzy się do szuflady, powstaje ona po to, aby zaistnieć w przestrzeni nas otaczającej, a tylko w starciu z budowlaną rzeczywistością mogą powstawać rzeczy ważne i wartościowe…”

architekt Leszek Klajnert

Historia

Pracownia nasza wyrosła na podstawie doświadczeń dwóch architektów – architekta Leszka Klajnerta i architekta George’a Czyża, którzy w 1991r. postanowili założyć wspólną pracownię architektoniczną. Powstała ona z połączenia autorskiej pracowni architektonicznej APA Leszek Klajnert z siedzibą w Warszawie i firmy CDG SPRL z siedzibą w Brukseli.

Nowa pracownia miała łączyć w sobie najlepsze doświadczenia zdobyte w kraju i za granicą przez obydwu architektów na przestrzeni ostatnich 30 lat działalności.

Na fali transformacji ustrojowej obydwie firmy mogły nawiązać bliższą współpracę, która rozpoczęła się wspólnymi działaniami projektowymi przy projekcie budynku Rady Europy (którego głównym projektantem był Georges Czyż). Kolejne realizacje to: siedziba Kredit Kommunal Banku w Brukseli oraz zespół hotelowy z hipodromem na Mauritiusie przyniosły naszej firmie możliwości zdobycia nowych doświadczeń projektowych na terenie Belgii, Francji i Mauritiusu.

Doświadczenia wtedy zdobyte zostały przeniesione na grunt warszawski wraz z belgijskimi i francuskimi inwestorami oraz firmami budowlanymi  i zaowocowały takimi projektami jak: siedziba CITI Banku, siedziba BRE BankuWarta Tower, Hotel HYATT, Sienna Center i wiele innych. Zespół projektowy składał się wówczas z 5 projektantów, dwóch wspólników i pełnomocnika zarządu Pani Janiny Stolarczyk – Gajda. Zwiększające się zaangażowanie inwestycyjne na terenie Polski spowodowało naturalną potrzebę rozbudowy składu osobowego naszej firmy. W 1999 roku został dołączony do zespołu wspólników architekt Adam Wagner. Firma w tym czasie zatrudniała w składzie podstawowym dwunastu projektantów oraz cztery zespoły branżowe. W 2002 udziałowcy architekt Leszek Klajnert i architekt Adam Wagner wykupili udziały od firmy CDG. W kolejnych latach firma zintensyfikowała swoje działania projektowe m.in. na terenie Rosji – Syberia, Ałtaj oraz rozpoczęła współpracę z firmą BOUYGUES Immobilier Polska oraz z firmą Ghelamco Poland. Dla firmy BIP zaprojektowano takie zespoły mieszkaniowe jak: Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Wilanowskiej/KarczochaZespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z usługami przy ul. Jana Kazimierza 49. Z firmą Ghelamco Poland przy współpracy z belgijską pracownią Jaspers & Eyers zrealizowano m.in. zespół Warsaw Spire (z najwyższym budynkiem biurowym w Europie środkowej – 220 m) oraz liczne mniejsze zespoły biurowe jak: Marynarska Business Park, Zespół budynków biurowo – usługowych przy ul. Łuckiej/Wroniej, Łopuszańska Business Park. W roku 2009 nasza firma wygrała konkurs na budowę pomnika Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku, a w roku 2010 zdobyła I nagrodę w konkursie międzynarodowym na Lubelskie Centrum Konferencyjne i Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz w konkursie na rewitalizację centrum staromiejskiego Rynku w Rakowie w województwie świętokrzyskim. W roku 2013 po śmierci architekta Leszka Klajnerta udziałowcami reprezentowanej przez architekta Adama Wagnera zostali Pani Janina Stolarczyk – Gajda i architekt Dariusz Bodzioch.

Obecnie nasza firma zatrudnia dwudziestu trzech architektów i projektantów oraz współpracuje z jedenastoma firmami projektantów – branżystów na terenie całego kraju. Wśród naszych projektantów są osoby wywodzące się z kilku ośrodków naukowych z całego kraju.

Prezes – architekt Adam Wagner 
Wiceprezes – Janina Stolarczyk – Gajda
Generalny Projektant – architekt Dariusz Bodzioch

Idea

Ideę naszej pracy od początku stanowiła wizja wspólnej twórczej i merytorycznej dyskusji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu projektowego.
Zasadę, którą przyjęliśmy jako podstawę  w procesie twórczym jest kolektywna praca zespołu, gdzie często różne doświadczenia i spojrzenia na architekturę dają możliwość uzyskiwania coraz ciekawszych rozwiązań architektonicznych i materiałowych.
Dyskusja oparta na wzajemnym poszanowaniu, otwarta na różnorodność współczesnego świata ale także oparta na polskiej tradycji i historii stanowi dla nas podstawę dla tworzenia nowej architektury wpisanej w urbanistyczną tkankę  miast i wsi.

„Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna”
Witruwiusz
„Architektura ma przede wszystkim służyć ludziom tak na płaszczyźnie użytkowej, estetycznej jak i intelektualnej..”
architekt Leszek Klajnert

Misja

W trakcie naszej pracy projektowej kładziemy  duży nacisk na umiejętność kontaktowania się z klientami (Inwestorami) i na naukę dyskutowania z nimi. Zgodnie z opinią arch. Leszka Klajnerta:.. architektury nie tworzy się do szuflady, powstaje ona po to, aby zaistnieć w przestrzeni nas otaczającej, a tylko w starciu z budowlaną rzeczywistością mogą powstawać rzeczy ważne i wartościowe…”
Mając na uwadze tak postawione zadania projektowe staramy się, aby nasze projekty były możliwe do realizacji, aby zaspokajały nasze oczekiwania oraz cele inwestora.
Tworząc architekturę nie zapominamy o ekonomicznych i formalnych uwarunkowaniach procesów inwestycyjnych.
Staramy się kreować rzeczywistość, zmieniać świat wokół nas na lepszy, ładniejszy w porozumieniu z naszymi Inwestorami, ale w zgodzie z naszymi architektonicznymi sumieniami.

architekt Adam Wagner
architekt Adam WagnerPrezes
Janina Stolarczyk-Gajda
Janina Stolarczyk-GajdaWiceprezes
architekt Dariusz Bodzioch
architekt Dariusz BodziochCzłonek Zarządu

Projektanci:
Renata Bugalska
Adam Oleszczuk
Bartosz Popławski
Justyna Karpińska
Jarek Gala
Agata Doroba
Kasia Wakuła

Elena Boyarintseva
Julita Roszkowska
Julian Sulikowski
Olha Chypurko
Paweł Śledź
Vitalij Gorbaczyk

Sekretariat:
Marlena Trzaska
Wiktoria Gadamska